W jaki sposób rozpocząć naukę gry na wiośle

gitara
Dobierając swoje pierwsze utwory na gitarę, młodzi adepci tego instrumentu często zaczynają od piosenek. W przypadku kilkuletnich dzieci są to z reguły zwykłe proste piosenki znane również naszym rodzicom. Piosenki te weszły do kanonu kawałków, jakie pojawiają się w śpiewnikach harcerskich i ogniskowych. Są to oczywiście piosenki bardzo proste, grane są na prostych podstawowych akordach, nawet w sytuacji gdy w oyginale partie gitary są bardziej rozbudowane.

gitara
Źródło: http://www.morguefile.com/
Takie podejście do nauki gry na instrumencie może oczywiście dawać możliwość pogrywania sobie na gitarze na ogniskach. W końcu posiądziemy umiejętność odtworzenia paru piosenek, zazwyczaj wszystkie z nich uderzać będziemy w identyczny sposób, sprowadzając wszystkie do podstawowych akordów i charakterystycznych kilku bić ogniskowych. Na pewno jednak nasze ucho nie uwrażliwi się na prawdziwe bogactwo muzyki, bogactwo dźwięków, interwałów, zależności pomiędzy trybami akordów i wszelkimi ich przebiegami, progresjami.

Jednak jeżeli młody człowiek jest bardziej ambitny i oczekuje czegoś więcej od muzyki, muzi już na samym początku dobierać sobie kawałki z różnych stylistyk muzycznych. Najlepiej też aby te utwory można bylo grać kilkoma technikami. Często wielokrotne przegranie piosenki lub utworu, który na początku uznaliśmy za niezrozumiały i mało wpadający w ucho, może sprawić, że nasz słuch przyzwyczai się do nowych współbrzmień. Po pewnym czasie stwierdzimy, że jesteśmy w stanie usłyszeć co raz więcej muzyki i tym samym nasz muzyczny świat się poszerzył.

gitara
Autor: Angela Quitoriano
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętajmy, że na samym początku niezwykle ważną rolę w nauce odgrywają emocje. Dzięki nim chęć grania rośnie. Kolokwialnie mówiąc nakręcamy się, jeśli nam coś wychodzi, a jeśli w tym wszystkim jest to piosenka, którą lubimy i czujemy, wówczas doświadczamy ogrmnego przypływuczujemy ogromną dawkę energii. Warto więc oprócz zwykłych banalnych piosenek uczyć się utworów repertuaru klasycznego lub nawet jazzowego. Oczywiście najistotniejszy jest silnik, serce, które emocje pobudzi, a tutaj oczywiście na starcie najwięcej dadzą nam piosenki mocne, rockowe.

Dobierając stosowne tytuły na pewno warto sięgnąć do takich zespołów jak Metallica, Led Zeppelin, czy www.terazrock.pl/aktualnosci.html?tag=motorhead, albo Muse – www.terazrock.pl/aktualnosci.html?tag=muse. W tym ostatnim przypadku muzyka często wzbogacona jest o efekty elektroniczne. Szukanie swojego własnego brzmienia może stać się również zupełnie nową przygodą w zgłębianiu tajemnic muzyki.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes