Muzyka afrykańska

Muzykanci, zespół muzyczny
Muzyka świata to element, który czasami ciężko ująć w sztywne ramy i określić z wykorzystaniem definicji. Z pewnością jest ona znaczącym elementem życia człowieka, pozwala bowiem na przekazywanie emocji, jak również na relaks i wyciszenie oraz wprowadzenie się w dużo innych nastrojów. Najczęściej muzyka z danego państwa czy regionu posiada typowe cechy wspólne.

Afryka, sawanna
Autor: Arno KleineSchaars
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami tak jest także w przypadku całego kontynentu, co obserwuje się na podstawie Afryki. Nie można stwierdzić, że muzyka Afryki jest jednorodna, ma jednak wiele wspólnych elementów. Co jest istotne Afrykę dzieli się na dwie części. Większą partię kontynentu zajmują rdzenni czarnoskórzy tubylcy, część północną – w większości ludzie pochodzenia arabskiego. Rdzenna muzyka Afryki posiada wiele interesujących cech, które odróżniają ją chociażby od muzyki popularnej w Europie.

Metoda wykonywania
Wart zaobserwowania jest fakt, że w zdecydowanej większości tradycyjna muzyka Afryki jest wykonywana w grupach, znacznie rzadziej zdarzają się wykonania jednej osoby. Muzyka świata (dobre źródło: ciekawe utwory ze świata na składance muzycznej), dla przykładu w kulturze afrykańskiej jest jedną z rzeczy, które mają za zadanie jednoczyć ludzi ze sobą. Bardzo silnie z muzyką związany jest taniec. Tubylcy afrykańscy traktują taniec jako swoisty rytuał, odprawiany oczywiście grupowo. Warto zwrócić uwagę na to, że większą część rytuałów magicznych w Afryce urządza się z towarzyszeniem lub też przy użyciu tańca i muzyki. Muzyka Afryki do tej pory w wielu przypadkach nie jest zapisywana nutowo, jest przekazywana tylko ustnie.Dzisiaj na szczęście możemy posłuchać muzyki gdzie tylko chcemy i kiedy tylko chcemy – zobacz jakie nagrania, wykonawców i płyty proponuje księgarnia muzyczna (na swojej stronie: w księgarni dalga)

Instrumenty muzyczne
Sporo z wymyślonych na kontynencie afrykańskim instrumentów muzycznych zyskało popularność na innych kontynentach. Przykładem jest bęben zwany djembe, znany szczególnie w niektórych kręgach. Ogólnie instrumenty z Afryki to zwykle rozmaite instrumenty perkusyjne. Bębny odgrywały i nadal odgrywają szczególną rolę w tradycji tych ludzi. Służą bowiem nie tylko do wykonywania muzyki, ale również do dokonywania rytuałów i wysyłania kodów, z użyciem których można ze sobą rozmawiać. Nie tak dawno temu na terenie Afryki zaczęły się przyjmować instrumenty wykorzystywane od dawna na pozostałych kontynentach, takie jak gitara. Ogólnie w społeczeństwach Afryki muzyka odgrywa zawsze szczególną rolę.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes