Dzieje najbardziej znanych instrumentów dętych

Nuty muzyczne
Wiele instrumentów, w szczególności z grupy instrumentów dętych miało charakterystyczną historię powiązaną z armią bądź rycerstwem. Stosowano je do przestrzegania przed nieprzyjacielem, zwabiania albo odstraszania zwierzyny, świętowania zwycięstwa bądź przeżywania przegranej.

Gra na saksofonie
Autor: Louis Evans
Źródło: http://www.flickr.com
W późniejszym czasie ich rola zmieniła się aby po rozmaitych przeróbkach stawały się elementami składowymi orkiestry bądź zespołów muzycznych. Najbardziej znanym przykładem takiej ewolucji są trąbki.

Pierwsze trąbki (możesz wybrać i zamówić online: trąbki), pochodzące od starodawnych instrumentów blaszanych, z wyglądu raczej przypominały obecny róg, ponieważ nie miały zaworów i miewały mocno małe możliwości melodyczne. Dobre były tylko do odgrywania fanfar. Przez wieki modyfikowano je powolutku, aż na początku XIXw. trąbki otrzymały ostatecznie kształt taki jak współcześnie. Jednakże dzisiaj nie jest to instrument o większych walorach akustycznych. Stanowią uzupełnienie w orkiestrach, rzadziej w zespołach muzycznych.

Suzafony to aerofony blaszane. Są to nieco inne helikony o bardzo dużej czaszy głosowej, która dlatego właśnie jest umiejscowiona nad głową instrumentalisty. Z powodu takiej właśnie wielkiej czaszy, w orkiestrach dętych, gdzie najczęściej są stosowane suzafony, są one nazywane słonecznikami. Pierwotne suzafony zostały skonstruowane pod koniec XIXw. Poza szerokim zastosowaniem w orkiestrach dętych, suzafony są wykorzystywane również w orkiestrach tanecznych, dixielandowych i w utworach jazzowych. Tenorhorny natomiast są to zmienione buglehorny, które zjawiły się we Francji tak samo w XIXw. Ich polska nazwa to sakshorn tenorowy. Podobnie jak wcześniej opisany instrument, tenorhorny też zakończone są dużym otworem, jednak nie musi być umiejscowiony aż nad głową trzymającego. Pozostałe części instrumentu to ustnik, zmieniający się w rurę ustnikową, wentylki razem z krąglikami do strojenia każdego z nich, krąglik strojeniowy główny, miejsce na kciuk oraz dźwięcznik. Tenorhorny były stosowane już przez pruską kawalerię od początku XIXw. Stosunkowo mało popularne są saksony, dla których trudno jest wyszukać jakiekolwiek informacje, tak w sieci, jak i w branżowych periodykach.

Kupisz u nas te i mnóstwo innych ofert instrumentów – instrumenty dęte – suzafony

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes